Rapport från BRY-rådet igår

Foto: Mariah Talbot
Foto: Mariah Talbot

Här är ett axplock av vad som händer runt om i landet, rapporterat av våra BRY-ledare.

  • Medlemsantalet ökar. BRY-grupperna fylls på både med aktiva och ”passiva” medlemmar som kan kallas in vid punktinsatser.
  • BRY följer med föräldrar till socialtjänst och familjerätt. Det är tråkigt att det ska behövas men tyvärr har vi sett att vi kan göra en viktig insats genom att gång på gång påminna om att behålla ett tydligt barnfokus. Behöver du hjälp? Se om det finns en BRY-grupp på din ort.
  • Vi har även etablerat kontakt med Cecilia Grefve, nationell samordnare för den sociala barn- och ungdomsvården. När hon ger sig ut på turné för att diskutera vad man kan göra på nationell nivå för att förbättra arbetet på kommunal nivå så träffar hon även representanter från BRY.
  • Från BRY-gruppen i Västerås rapporteras att socialtjänsten på orten äntligen har full personalstyrka.
    Vet du förresten hur det ser ut med bemanningen på din socialtjänst?

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *